




Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 €
1 in stock
SKU: 18303
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Cropped Benetton trousers in pretty pink colour with bleach-painted stripes on the legs. Yes, this one is a one-off reworked gem. Made of natural cotton fabric, this babe features two pockets & zip closure.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Tapered |
| Featured material | Cotton |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 44 (Italian)
| waist | 70 cm / 27.3" |
|---|---|
| hip | 110 cm / 42.9" |
| length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart