


Vintage Blouse 80s Reworked Pastel Peach Crop Top
34.00 €
1 in stock
SKU: 24860
Categories: Reworked Vintage, Shirts & Blouses
Description
Reworked blouse from the dreamy 80s, a true vintage babe still in really good condition. We shortened it to get this nice silhouette. It features peach viscose fabric, button closure and pleated shoulders. And here comes our daily styling advice: team this one with 2000s fashion treasures!
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Viscose |
Our model, Kincso is 165 cm / 64.4" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit | 66 cm / 25.7" |
| sleeves | 56 cm / 21.8" |
| length | 39 cm / 15.2" |
Related products
-


Vintage Blouse 50s Rare Handmade Top in Pastel Pink
49.00 € Add to cart -


Vintage crop shirt 90s reworked pink silk short one-off blouse
39.00 € Add to cart -


Vintage Crop Blouse 50s Reworked Preppy Shirt White Cotton
39.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Shirt Y2K White Cut-out Crop Blouse
47.00 € Add to cart