





Vintage Y2K Wide-leg Cargo Pants in Maroon Cotton
49.00 €
1 in stock
SKU: 32913
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, cargo flare pants, grunge outfit, low rise waist, maroon cotton, overdyed, reworked, upcycled, wide leg trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage cargo flare pants are the ultimate grunge outfit staple, rocking wide leg trousers vibes in a maroon cotton that’s been overdyed to perfection.
Features:
– zip details
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more