





Vintage Y2K UFO Jeans in Blue with Flame Detail
79.00 €
1 in stock
Description
Vintage flare jeans by UFO – it’s high-waisted, flame-patterned, and ready to take your outfit back to the early 2000s.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
UFO Jeans
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: W28 L32
| waist (seam to seam) | 33 cm / 12.9" |
|---|---|
| rise | 31 cm / 12.1" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |







