







Vintage Y2K Python Leather Trousers in Black
59.00 €
Out of stock
SKU: 32889
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut style, grunge outfit, low rise trousers, minmalist look, pop punk outfit, real leather pants, soft leather pants, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers by Python are the ultimate pop punk outfit, perfect for channeling your inner early 2000s rebel with their real leather and low rise flair. Rock these black flares and make every day feel like you’re headlining a punk rock concert.
Features:
– zip closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Leather |
Python
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart