





Vintage Y2K Pinstriped Flare Pants in Black
34.00 €
Out of stock
SKU: 30946
Category: Trousers & Jeans
Tags: corporate chic, low rise pants, office siren, pinstriped flares
Description
These Y2K vintage trousers by Anna Scott are the low-rise, pinstriped flares that’ll have you strutting through the office like the CEO of Nostalgia Inc.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 65% polyester, 32% viscose, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Anna Scott
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart