



Vintage Y2K Office Trousers in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 31019
Category: Trousers & Jeans
Tags: low rise flare pants, mid 2000s, office siren, vintage style, wide leg trousers
Description
These Y2K vintage trousers are ready to transform you into an office siren, with low rise flare pants that scream “mid-2000s boardroom diva” louder than a dial-up modem.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 71% polyester, 26% viscose, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart