



Vintage Miss Sixty Flare Trousers Y2K Wide Leg Rave Pants
42.00 €
1 in stock
SKU: 27140
Category: Trousers & Jeans
Description
Real Y2K vintage Killah by Miss Sixty flare trousers and they are still in mint condition. Featuring white cotton fabric, zip closure and extra wide legs. It’s the true vintage aesthetic we offer here – don’t let it slip away!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Miss Sixty
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 26
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 85 cm / 33.2" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more