





Vintage Y2K Middle Rise Flare Jeans in Dark Blue
39.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage flare jeans by William & Delvin are the middle-rise wonders your legs have been dreaming of, making them a true wardrobe staple. Slip into these blue beauties, and you’ll be strutting like it’s the early 2000s all over again!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
William & Delvin
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash inside out
Labelled size: 35/36
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 93 cm / 36.3" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more