



Vintage Y2K Linen Wide-Leg Trousers in Beige
34.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage flare trousers are a wide-leg wonder that will have you strutting like you’re on a runway in a beige-coloured linen dreamscape.
Features:
– zip closure
– 100% linen
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | linen |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Linen |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 74 cm / 28.9" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart