






Vintage Y2K Guess Capri Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32185
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri jeans, cargo pants, Guess Jeans, low rise waist, short trousers, stonewashed denim, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo jeans by Guess are your ticket to reliving the early 2000s, one low-rise, stonewashed capri leg at a time!
Features:
– six pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Guess Jeans
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 28
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 41 cm / 16.0" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart