





Vintage Y2K Enzo Velvet Trousers in Leopard Print
59.00 €
1 in stock
SKU: 31595
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, animal pattern, bootcut jeans, European vintage, festival outfit, flare trousers, leopard print, low rise flares, low waisted pants, velvet trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage leopard print velvet trousers by Enzo are low rise flares that scream early 2000s fashion rebellion louder than your dial-up modem. Slip into these brown beauties and unleash your inner wild child while keeping those nostalgic vibes alive.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 74% cotton, 22% nylon, 4% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | animal |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane, nylon |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Corduroy |
Enzo
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: S
| waist (seam to seam) (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 42 cm / 16.4" |
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more