





Vintage Y2K Cargo Capri Trousers in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 32189
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bermuda pants, brown cotton bottom, capri pants, cargo shorts, low rise waist, pocketed trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo trousers are ready to bring back the low-rise revolution, complete with more pockets than you’ll know what to do with!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more