






Vintage Y2K Capri Trousers in Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 32110
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, black cotton pants, capri trousers, low rise waist, office siren, short business pants, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate throwback to a time when low-rise waistlines and office siren energy were the height of fashion rebellion.
Recommended size: EU 40-42
Features:
– four pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% spandex
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, spandex |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 10
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 37 cm / 14.4" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more