




Vintage Y2K Biba Flare Trousers in Pastel Pink
32.00 €
1 in stock
SKU: 28760
Category: Trousers & Jeans
Description
Y2K vintage trousers by Biba! These pastel pink flares are so out-of-this-era that you’ll feel like you’ve stepped into a time-travelling disco. With four pockets to stash your stuff and a zip closure, they’re as practical as they are rad. Made from comfy cotton material, sustainability never looked so groovy!
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Biba
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart