



Vintage Silk Trousers 90s Rare Ruched High Rise Pants
44.00 €
1 in stock
SKU: 28291
Category: Trousers & Jeans
Description
These 90s vintage silk trousers are the opposite of fast fashion. They’ve lasted so long, memes have been invented about how terrible the fashion was back then. But there’s nothing terrible about pants that were cool then and now. Plus, vintage silk’s sustainable, right?
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | silk |
| Featured style | Tapered |
| Featured material | Silk |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Lbelled size: D 40
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 37 cm / 14.4" |
| inseam length | 68 cm / 26.5" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more