






Vintage 80s Pinstriped Pleated Trousers in Black Wool Blend
39.00 €
1 in stock
SKU: 32934
Category: Trousers & Jeans
Tags: 80s vintage clothing, grunge outfit, maffia look, office siren, pinstriped pants, pleated waist, wide leg trousers, wool blend, y2k style fashion
Description
These 80s vintage wide-leg trousers by Nino are your ticket to becoming the ultimate office siren, all while rocking a wool blend and pinstripes that scream maffia chic.
Features:
– 55% polyester, 44% wool, 1% viscose
– pleated waist
– step slits
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester, viscose, wool |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Nino
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| rise | 35 cm / 13.7" |
| inseam length | 67 cm / 26.1" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart