






Reworked Vintage Y2K Wide-Leg Linen Pants in Painted Green
49.00 €
1 in stock
SKU: 32191
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, dirty painted, flare pants, linen trousers, reworked, whimsigoth, wide leg pants, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare pants are your ticket to strutting like it’s 2003, complete with hand-painted pizzazz and wide-leg sass!
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 100% linen
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | linen |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Linen |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more