






Reworked Vintage Y2K Hand Painted Jeans in Grey Green
49.00 €
Out of stock
SKU: 32131
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, dirty grunge look, hand painted denim, reworked, upcycled jeans, wide leg pants, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage upcycled jeans are your ticket to a 2000s style clothing adventure, where wide leg pants meet a high-waisted dirty grunge look and your wardrobe gets a hilarious makeover!
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– five pockets
– zip closure
– reworked
– thich denim fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| waist (seam to seam) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart