



Reworked Vintage Y2K Dirty Painted Flare Jeans in Green
59.00 €
1 in stock
SKU: 31957
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, bootcut trousers, dirty look, flare jeans, low rise waist, reworked, upcycled denim pants, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage reworked dirty painted jeans are your ticket to flaunting the early 2000s vibe with a low-rise waist and flare that’s more rebellious than your high school diary entries.
We use machine-washable industrial-quality textile paint.
Features:
– five pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more