




Reworked Vintage Y2K Bootcut Jeans in Green
39.00 €
1 in stock
SKU: 27078
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, green denim trousers, low rise pants, reworked, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans in green denim are the perfect throwback to when bootcut flares were the ultimate leg party.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: W40 L32
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart