


Description
No need to look further, Y2K vintage skirt in excellent condition! It’s made of flower-printed viscose fabric and has a stretchy waist & lettuce hem. Let’s get sustainable – switch to vintage now!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester lining, viscose |
| Featured material | Viscose |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: M 40/42
| waist (min) | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| waist (max) | 98 cm / 38.2" |
| length | 69 cm / 26.9" |







