



Vintage Skirt 90s Pinstriped High Waisted Mini in Black
27.00 €
1 in stock
SKU: 27132
Category: Skirts
Description
A vintage Fishbone skirt that arrived from the 90s in mint condition. It features pinstriped black fabric, two pockets and a button closure. It’s completed with black lining. Save this vintage gem from ending in a landfill!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester, polyester lining, rayon |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Mixed |
fishbone sister
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Labelled size: M
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| hip | 96 cm / 37.4" |
| length | 38 cm / 14.8" |
Related products
-


Vintage Skirt 70s Psychedelic Garden Midi Skirt
29.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt 80s reworked cropped grunge skirt
29.00 € Read more