


Description
This Hawaii patterned skirt arrived straight from the 80s in good vintage condition — it shows only some light pilling. It’s unlined, made from natural cotton fabric and has no pockets. It has a totally comfy stretchy waist, so it fits more sizes. Made in Greece.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: S
| waist min | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| waist max | 80 cm / 31.2" |
| length | 59 cm / 23.0" |
Related products
-


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Half Crop Acid Wash Jeans
29.00 € Read more -


Vintage skirt 80s glam high waist pencil skirt black silver
29.00 € Add to cart