



Vintage Pencil Skirt 80s Pastel Floral Button Front Mini
24.00 €
1 in stock
SKU: 19655
Category: Skirts
Description
Pencil skirt from the 80s. As you can see, it has quite big flowers on it and buttons on the front. It’s in good vintage condition and it’s made of natural yet easy-to-care viscose blend fabric. It’s a size 36-38 depending on your waist size.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester, viscose |
| Featured style | Pencil |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kamilla is 182 cm / 71.0" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 2
| waist | 68 cm / 26.5" |
|---|---|
| hip | 102 cm / 39.8" |
| length | 51 cm / 19.9" |
Related products
-


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s Hawaii palm printed midi skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart