


Vintage Crocker Denim Skirt Y2K Low Rise Mini in Pastel Blue
29.00 €
1 in stock
SKU: 26654
Category: Skirts
Description
This Y2K vintage Crocker denim skirt warped itself through our time machine in mint condition. It features pastel blue denim, zip closure and five pockets. Made in Italy. We have nothing left to add, so here comes our daily styling tip: mix this one with more vintage stuff!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Crocker
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: M
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 94 cm / 36.7" |
| length | 32 cm / 12.5" |
Related products
-


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s Hawaii palm printed midi skirt
24.00 € Add to cart