







Vintage Y2K Pulz Denim Micro Shorts in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32396
Category: Shorts
Tags: 2000s style clothing, cut off jeans, denim micro shorts, hot pants, low rise waist, raw grunge style, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage denim shorts by Pulz Jeans are the ultimate throwback to when low-rise waistlines ruled and micro shorts were hotter than your flip phone’s ringtone!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 99% cotton, 1% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured material | Denim |
Pulz Jeans
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: 30
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 3 cm / 1.2" |
Related products
-


Vintage Diesel Denim Shorts Y2K Middle Rise Wide Leg Jeans
29.00 € Add to cart -


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Rise Jeans in Grey Checked
27.00 € Add to cart