



Vintage Y2K Denim Mircro Shorts in Blue by Iceblue
34.00 €
1 in stock
SKU: 32446
Category: Shorts
Tags: 2000s style clothing, denim micro shorts, hot pants, low rise pants, low waisted jeans, stonewashed denim, studded, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage denim shorts are the cheeky throwback your wardrobe’s been whispering about since low-rise pants took the world by storm.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
iceblue
Machine wash cold
Labelled size: 32
| waist (seam to seam) | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 6 cm / 2.3" |
Related products
-


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Read more -


Vintage Dunlop shorts 80s white sports tennis hot pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage Capri Pants Y2K Low Rise Jeans in White
32.00 € Add to cart