



Vintage Y2K Denim Capri Pants in Blue
34.00 €
1 in stock
SKU: 32451
Category: Shorts
Tags: 00s streetwear, 2000s style clothing, capri jeans, casual denim pants, denim shorts, low rise bottoms, low waisted trousers, whimsi twee look, y2k aesthetic, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage denim shorts are your ticket to low-rise, blue-hued nostalgia, bringing the 2000s whimsi twee look back into your life, one capri-length stride at a time!
Features:
– four pockets
– zip closure
– 64% cotton, 36% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, polyester |
| Featured material | Denim |
Machine wash inside out
Labelled size: 25
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 18 cm / 7.0" |
| inseam length | 33 cm / 12.9" |
Related products
-


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Read more -


Vintage Capri Pants Y2K Gorpcore Cargo Shorts in Beige
34.00 € Add to cart -


Vintage Capri Pants Y2K Low Rise Jeans in White
32.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 € Add to cart