


Description
This vintage slip dress from the early 2000s has clearly withstood the test of time, its great condition says it all. It features floral viscose fabric, zip closure and spaghetti straps. It’s fully lined. Did you know that the only type of sustainable fashion is vintage fashion?
Additional information
| Color | red |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | acetate lining, viscose |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Viscose |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Hand wash only
Labelled size: EU 38 / GB 12
| bust | 92 cm / 35.9" |
|---|---|
| waist | 80 cm / 31.2" |
| hip | 94 cm / 36.7" |
| length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage evening dress 50s antique silk dress in black gold
129.00 € Add to cart