



Description
A pastel purple vintage slip dress from the 70s. Although time travel is a bit exhausting, this piece withstood the test of time and still in excellent condition. This vintage fashion babe absolutely stood the test of times. Go, go, go!
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Nylon |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold, don't iron
| Bust (min) | 109 cm / 42.5" |
|---|---|
| Bust (max) | 126 cm / 49.1" |
| waist (min) | 100 cm / 39.0" |
| waist (max) | 120 cm / 46.8" |
| length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage Shirt dress 90s Reworked Denim Plaid Tie Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 € Read more -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart