





Vintage evening dress 50s antique silk dress in black gold
129.00 €
1 in stock
SKU: 20932
Category: Dresses
Description
Gorgeous handmade silk dress for indeterminate occasions. Our daily styling advice: best worn when Doctor Who’s around! Closes with a zip at back; as you can see, it’s black and has golden-fibre embroidered deets. Comes straight from the 50s in great vintage condition — it shows only some minor signs of age. Oh, and it’s lined!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 50s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Evening |
| Featured material | Silk |
Hand wash only
| Bust | 88 cm / 34.3" |
|---|---|
| waist | 68 cm / 26.5" |
| hip | 98 cm / 38.2" |
| length | 97 cm / 37.8" |
Related products
-


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart -


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Add to cart -


Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 € Read more -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart