



Description
A real vintage dress from the 60s. Although time travel is a bit exhausting, this piece withstood the test of time in great condition. It features pink lace fabric and a metal zip at back. It’s fully lined. We recommend it for someone small as its under breast cut is placed quite high (it’s quite common with 60s clothing). Save the planet & ditch fast fashion once and for all!
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | S |
| Components | nylon |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Nylon |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Hand wash only
Labelled size: 38
| bust | 92 cm / 35.9" |
|---|---|
| under bust | 74 cm / 28.9" |
| length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart