



Vintage 90s Mesh Slip Dress with India Inspired Pattern
34.00 €
1 in stock
SKU: 32982
Category: Dresses
Tags: 90s style fashion, boho chic, festival look, India inspired print, late 90s, mesh mini dress, slip dress, y2k vintage clothing
Description
This 90s vintage slip dress is serving up major boho chic vibes with its India-inspired pattern and maroon magic. Perfect for channeling your inner late 90s diva.
Features:
– mesh fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Nylon |
| width (seam to seam) (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| width (seam to seam) (max) | 45 cm / 17.6" |
| length | 101 cm / 39.4" |
Related products
-


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Add to cart -


Vintage Dress Y2K Reworked Deconstructed Shirt Tee
49.00 € Add to cart -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart