




Description
Get your hands on this Y2K vintage leather jacket. With its brown genuine leather, matching belg, two pockets, and snap fastener closure, this gem is the definition of sustainable badassery.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: D 38
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 63 cm / 24.6" |







