





Vintage Y2K BIBA Faux Shearling Coat in Beige
79.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage coat by BIBA is a fuzzy wonderland! With its Penny Lane vibes and soft faux shearling lining, you’re sure to stay warm and stylish.
Features:
– two pockets
– button closure
– 100% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
BIBA
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 97 cm / 37.8" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Add to cart