



Vintage Leather Jacket Y2K Reworked Smoke Painted Coat
89.00 €
1 in stock
SKU: 27629
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Unreal vintage leather jacket, a Y2K gem in great condition. It’s made of bronze leather and has a button closure. Aaand we even reworked it to get this smokey grunge look. Style this one with more vintage clothes.
Additional information
| Color | bronze |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Dry clean only
Labelled size: 6
| pit to pit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 65 cm / 25.4" |
Related products
-


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart