


Vintage Leather Jacket Y2K Real Suede Blazer Coat in Beige
64.00 €
1 in stock
SKU: 26051
Category: Coats & Jackets
Description
This vintage leather jacket just landed here from the 2000s and it’s still in great condition. We even cleaned it for you. This Y2K gem features genuine beige suede, button closure and two pockets. It’s fully lined. We recommend it for an EU size 38-40 as a slightly oversized fit. We have nothing left to add, so here comes our daily styling tip: mix this one with more vintage stuff!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 42
| width (seam to seam) | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 66 cm / 25.7" |
Related products
-


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart