




Vintage Leather Jacket 90s Unisex Boxy Fit Black Coat
79.00 €
1 in stock
SKU: 25743
Category: Coats & Jackets
Description
Rad vintage leather coat from the sunlit 90s in great condition looking for its new owner. We cleaned it for you, so it’s ready to rock. It features genuine leather with quilted suede details, three pockets and zip & snap closure. Made in Finland. It’s a boxy fit piece as it was originally made for men — please check the exact measurements. We recommend it for an EU size 42-44.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
Labelled size: 52 (men's sizing)
| shoulder | 53 cm / 20.7" |
|---|---|
| armpit to armpit | 57 cm / 22.2" |
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart