




Vintage Leather Jacket 90s Matrix Style Unisex Black Coat
79.00 €
1 in stock
SKU: 25746
Category: Coats & Jackets
Description
Say hi to this Matrix-style vintage leather jacket. It’s from the shiny 90s and it’s still in mint condition. We cleaned it for you both inside and outside, so it’s ready to rock. It’s made of genuine leather and comes with three pockets, a matching belt and a button closure. It’s fully lined. It’s a boxy fit piece originally made for men, so it has narrow hips compared to its waist — please check the exact measurements.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XXXL |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
Labelled size: 58 (men's sizing)
| shoulder | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| armpit to armpit | 63 cm / 24.6" |
| sleeves | 67 cm / 26.1" |
| length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart