












Vintage Leather Jacket 90s Faux Shearling Real Suede Coat
69.00 €
1 in stock
SKU: 24730
Category: Coats & Jackets
Description
Say hi to this rad vintage leather jacket from the shiny 90s. We cleaned it for you both inside and outside, so it comes in mint condition. Made from genuine suede, this babe features the coolest cut, two pockets and button closure. It’s fully lined with faux fur. Get the vibe of those decades passed by — don’t hesitate, this piece of vintage clothing is a one-off chance.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XXL |
| Components | leather, polyester lining |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
Labelled size: EU 46
| shoulder | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| armpit to armpit | 59 cm / 23.0" |
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 63 cm / 24.6" |
Related products
-


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 € Read more