



Vintage Faux Fur Jacket Y2K Short Bolero Coat in Black
44.00 €
1 in stock
SKU: 26288
Category: Coats & Jackets
Description
A vintage faux fur jacket that arrived from the 2000s in flawless condition. It features an open front, extra long sleeves and the coolest cropped cut. It’s fully lined. This gem radiates the true vintage aesthetic we all crave for. Go, go, go!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | acrylic fur, polyester lining |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Faux Fur |
Our model, Kincso is 165 cm / 64.4" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: M
| width (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 40 cm / 15.6" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart