



Vintage Coat 90s Long Wool Jacket in Grey Plaid
59.00 €
1 in stock
SKU: 26275
Category: Coats & Jackets
Description
A plaid vintage coat that arrived from the 90s in excellent condition. It features grey wool blend fabric, button closure and two pockets. It’s fully lined. Grab this preppy piece and never look back.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | acrylic, other fabric, polyester, wool |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 104 cm / 40.6" |
Related products
-


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart