






Vintage Y2K Slim Fit Jacket in Hand Painted Grey
39.00 €
1 in stock
SKU: 33031
Category: Coats & Jackets
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, grunge outfit, indie sleaze, natural fabric, slim fit jacket, y2k vintage clothing
Description
This Y2K vintage jacket is a slim fit masterpiece hand-painted with enough indie sleaze vibes to make early 2000s fashionistas swoon.
Features:
– four pockets
– zip, snap fastener closure
– 97% cotton, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: L
| width (seam to seam) (min) | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| width (seam to seam) (max) | 60 cm / 23.4" |
| length | 65 cm / 25.4" |







