



Vintage Cardigan 80s Reworked Graphic Patch Bolero Blazer
32.00 €
1 in stock
SKU: 24736
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
A handmade vintage blazer that arrived from the 80s in mint condition. It’s a one-off reworked vintage piece: we sewed a hand-printed Pop Sick patch on its back and added a huge safety pin. It’s made of natural cotton fabric. It’s unlined. Save the planet & ditch fast-fashion once and for all!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Cotton |
Our model, Rita is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| shoulder | 33 cm / 12.9" |
|---|---|
| armpit to armpit | 45 cm / 17.6" |
| length | 34 cm / 13.3" |
| sleeves | 47 cm / 18.3" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart