




Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 €
Out of stock
SKU: 13154
Category: Coats & Jackets
Description
If you put this one on, you’ll feel like you’re the starlit intro of The Twilight Zone. Excellent condition, straight from the 70s and it looks like the night sky.
Additional information
| Color | silver |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | M |
| Components | synthetic |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold, don't iron
Labelled size: 38
| Bust | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| waist | 80 cm / 31.2" |
| shoulder | 37 cm / 14.4" |
| sleeves | 22 cm / 8.6" |
| length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart