



Vintage Blazer Jacket 90s Reworked Feminist Embroidery Coat
59.00 €
1 in stock
SKU: 26478
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
This reworked vintage blazer just landed here from the 90s in great condition. It looked quite boring, so we hand-embroidered a nude on its back. It features natural linen blend fabric and buttons on the front. Made in France.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | acetate lining, linen, viscose |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Linen |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| length | 73 cm / 28.5" |
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart