


Vintage Blazer 80s Preppy Checked Clueless Jacket in Pink
34.00 €
Out of stock
SKU: 26479
Category: Coats & Jackets
Description
Preppy pink blazer from the Millenium era still in mint condition. It features pink cotton-blend fabric, a hook & eye closure, shaggy trims and two pockets. It’s fully lined. For an EU size 38-40. Go, go, go!
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Components | acrylic, cotton, nylon, polyester lining, viscose |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Cotton |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: D 40 / GB 14
| armpit to armpit | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| length | 55 cm / 21.5" |
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart