“Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red” has been added to your cart. View cart




Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 €
1 in stock
SKU: 15473
Category: Coats & Jackets
Description
This beige blazer is an original 50s beauty that managed to survive all those nasty decades in perfect condition. It’s so Jacky Kennedy that makes me wanna keep it. But business first, so you have a chance to get it! It has button closure, golden edges and two fake pockets. It’s fully lined.
Additional information
| Color | gold |
|---|---|
| Era | 50s |
| Clothing size | S |
| Components | mixed |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kincso is 165 cm / 64.4" tall and she's a size S.
Dry clean only
-
| shoulder | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| Bust | 98 cm / 38.2" |
| length | 54 cm / 21.1" |
| sleeves | 59 cm / 23.0" |
| width (seam to seam) | 48 cm / 18.7" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart