







Vintage 90s Houndstooth Plaid Coat in Grey
59.00 €
1 in stock
SKU: 22788
Category: Coats & Jackets
Tags: 2000s style fashion, 90s vintage fashion, double breasted, houndstooth coat, mod style, whimsical aesthetic, wool blend coat, y2k grunge outfit
Description
This 90s vintage houndstooth coat by Ever Mode Design is a mod style masterpiece that’s double-breasted and ready to keep you warmer than your ex’s cold shoulder.
Recommended size: EU 40-42
Features:
– 2 front pockets
– buttons at front
– lined
– fabric feels like wool blend
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Mixed |
Ever Mode Design
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 46 (Italian sizing)
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| Bust | 110 cm / 42.9" |
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage Betty Barclay parka coat 90s windbreaker jacket
39.00 € Read more -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Read more